Różny wiek emerytalny

Jak uznał Trybunał Konstytucyjny różny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn nie narusza polskiej konstytucji. Oznacza to, że kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę wcześniej od mężczyzn. Kobiety dopiero po ukończeniu 60 roku życia będą mogły ubiegać się o emeryturę, a mężczyźni po 65 roku życia. Wyjątkiem od tego są tak zwane emerytury pomostowe, które przeznaczone są dla pracowników wykonujących pracę w ciężkich warunkach dla zdrowia lub prace o specjalnym przeznaczeniu. Warto przypomnieć, że o zbadanie tej sprawy wystąpił nie żyjący już Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. Jego zdaniem nie równy wiek, działał na niekorzyść kobiety, które zmuszona była przez to na pobieranie mniejszej emerytury. Zdaniem trybunału konstytucyjnego kobieta nie musi przestać pracować w wyznaczonym wieku. Jest to jedynie wiek pozwalający zaniechać pracy ale nie jest obowiązkowy. Zdaniem członków trybunału niższy wiek dla kobiet jest sprawiedliwy ponieważ kobieta często w swoim życiu łączy więcej obowiązków niż mężczyzna. Mowa tu na przykład o wychowywaniu dzieci, dbanie o dobro rodziny. Często prowadzi to do wcześniejszej utraty sił.

Comments are closed.

  • Rodzaje depozytów bankowych

    Każdy bank charakteryzuje się tym, iż w swojej ofercie, obok kredytów posiada również szereg depozytów. Im więcej różnego rodzaju ofert depozytowych, tym oferta banków jest znacznie korzystniejsza dla ich klientów. Nie powinien nas zatem dziwić fakt, że banki starają się prezentować swym klientom zróżnicowaną ofertę depozytową. Dzięki zatem temu pędowi ofertowemu banków klienci mają wybór …Read More »
  • Ubezpieczenie i zabezpieczenie kredytu na budowe domu

    Każdy z nas, kto zaciągał kiedykolwiek kredyt bankowy ma zapewne świadomość, że nie jest to łatwe i nie ogranicza się jedynie do wejścia do banku i podpisania jednej umowy kredytowej, na mocy której otrzymamy pieniądze. Obok samej umowy kredytowej należy bowiem podpisać jeszcze dwie inne umowy, które pracownicy banku podsuwają swym klientom. Mowa tu o …Read More »
  • Kredyty jako źródło finansowania przedsiębiorstw …

  • Raty zero procent

    Ostatnimi czasy bardzo popularna forma promocji dużych sieci sklepów stał się system ratalny, gdzie nie ma pobieranego oprocentowania. Z jednej strony może to nie wydawać się zbyt niebezpieczne, albo podchwytliwe, jednak przezorni zawsze doszukają się jakiś wątpliwych aspektów sprawy. I właśnie taki aspekt owe raty posiadają. Jest to ubezpieczenie kredytu, bo jest to przecież pewna …Read More »