Skąd wziął się kryzys

Wiele krajów pogrążyło się w finansowej otchłani. Banki zaczęły bankrutować, a ich klienci w panice starali się wypłacić jak największe kwoty swojego kapitału. Wszystko to zatrzymało niejako gospodarkę. Kiedy pieniądz spadał na wartości, mniej konsumentów odwiedzało sklepy. Właściciele placówek handlowo usługowych brali mniej towaru z hurtowni, te zaś nie potrzebowały nadwyżek, bo po co miały leżeć w magazynach. I tak doszliśmy do czubka góry lodowej, czyli do pracowników. Mnóstwo ludzi straciło pracę w dobie kryzysu. Na pewno zatrzymane zostały wszelkie premie i podwyżki. Tak naprawdę ucierpieli najbiedniejsi, bo są i tacy, którzy na tym całym kryzysie zarobili. Banki znów stały się bardzo otwarte na pożyczki, gotowe wręcz do naginania przepisów, aby tylko pozyskać nowych klientów i pieniądze. Przyczyną tak gwałtownego rozwoju kryzysu było kilka czynników. Pierwszy z nich i chyba najbardziej opłakany w sutkach to chciwość. Chęć zarobku na ryzykownych operacjach związanych z rynkiem papierów wartościowych, popularnie zwanych akcjami. Te inwestycje mimo największych starań i wysiłków ze strony bankowych fachowców i graczy giełdowych przyniosły miliardowe straty. Przeciętny obywatel nie jest w stanie wyobrazić sobie tych wszystkich pieniędzy, które nagle uległy degradacji. Szczerze powiedziawszy, spokojnie zapchało by się tymi banknotami kilka mieszkań. Niewyobrażalna chciwość doprowadziła do potwornego kryzysu, gdzie jak zwykle cierpią najbardziej ci mniej zamożni. W brodu plują sobie jednak wszyscy, od żebraków do graczy z Wall street.

Comments are closed.

 • Informacje o kursach walut istotnych dla kredytobiorców

  Setki tysięcy Polaków wciąż spłaca kredyty udzielone im we frankach szwajcarskich i z niepokojem oczekują kolejnych wiadomości napływających ze światowego rynku finansowego. Historia samego franka szwajcarskiego sięga XIX wieku, a dopiero w 2000 roku przestał on być wymieniany na złoto. Znaczne jego wzmocnienie nastąpiło w 2008 roku, kiedy popularne nie tylko w Europie euro przechodziło …Read More »
 • Rodzaje kredytów

  Już dziś bez najmniejszego problemu możemy śmiało powiedzieć, że bank oferuje różne rodzaje kredytów, których jest bardzo wiele, a które bardzo często są pomocą dla wielu osób. W dzisiejszych czasach wyróżnia się takie rodzaje kredytów jak: Kredyt hipoteczny, który najczęściej zaczyna się od kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych, do kilkuset tysięcy złotych, i ich termin spłaty …Read More »
 • Pracodawcy nie chcą naruszani FRD

  Właściciele przedsiębiorstw nie są przychylnie nastawieni do propozycji rządowej mówiącej o tym, że część pieniędzy z Funduszu Rezerwy Demograficznej należy przeznaczyć na renty i emerytury. Takie propozycje zdaniem pracodawców nie są perspektywiczne dla polskiej gospodarki. FRD nie jest kasą zapomogowo-pożyczkową, której zadaniem jest zasypywanie dziury budżetowej powstałej w wyniku złego zarządzania finansami publicznymi i zaniechaniem …Read More »
 • Specyfika kredytu w ramach programu Rodzina na swoim

  Cechy, które charakteryzują kredyt z dopłatą rządową sprawiają, że staje się on swoistym rodzajem kredytu wśród innych produktów bankowych. Wśród specyficznych cech takiego kredytu na pierwszym miejscu wskazać należy, że kredyt ten nie może być udzielany w walucie obcej. Może on być zatem udzielany jedynie w PLN. Dopłaty do kredytu nie są nieskończone, trwają one …Read More »