Skąd wziął się kryzys

Wiele krajów pogrążyło się w finansowej otchłani. Banki zaczęły bankrutować, a ich klienci w panice starali się wypłacić jak największe kwoty swojego kapitału. Wszystko to zatrzymało niejako gospodarkę. Kiedy pieniądz spadał na wartości, mniej konsumentów odwiedzało sklepy. Właściciele placówek handlowo usługowych brali mniej towaru z hurtowni, te zaś nie potrzebowały nadwyżek, bo po co miały leżeć w magazynach. I tak doszliśmy do czubka góry lodowej, czyli do pracowników. Mnóstwo ludzi straciło pracę w dobie kryzysu. Na pewno zatrzymane zostały wszelkie premie i podwyżki. Tak naprawdę ucierpieli najbiedniejsi, bo są i tacy, którzy na tym całym kryzysie zarobili. Banki znów stały się bardzo otwarte na pożyczki, gotowe wręcz do naginania przepisów, aby tylko pozyskać nowych klientów i pieniądze. Przyczyną tak gwałtownego rozwoju kryzysu było kilka czynników. Pierwszy z nich i chyba najbardziej opłakany w sutkach to chciwość. Chęć zarobku na ryzykownych operacjach związanych z rynkiem papierów wartościowych, popularnie zwanych akcjami. Te inwestycje mimo największych starań i wysiłków ze strony bankowych fachowców i graczy giełdowych przyniosły miliardowe straty. Przeciętny obywatel nie jest w stanie wyobrazić sobie tych wszystkich pieniędzy, które nagle uległy degradacji. Szczerze powiedziawszy, spokojnie zapchało by się tymi banknotami kilka mieszkań. Niewyobrażalna chciwość doprowadziła do potwornego kryzysu, gdzie jak zwykle cierpią najbardziej ci mniej zamożni. W brodu plują sobie jednak wszyscy, od żebraków do graczy z Wall street.

Comments are closed.

 • Współpraca biznesu i uczelni wyższych

  Po ci są nam studia wyższe? Co oczywiste, patrząc idealistycznie, aby poszerzać horyzonty  myślenia oraz zdobywać wiedzę i umiejętności. To jednak, jak doskonale zdajemy sobie sprawę, nie wszystko. Wymiar praktyczny i finansowy ma tutaj także znaczenie. Wszak nauka i wiedza nie jest potrzebna tylko ot tak, to również sposób na zarabianie pieniędzy. I wiedzą o …Read More »
 • Elektronarzędzia potrzebne w każdym domu

  Elektronarzędzia  to niewątpliwie bardzo potrzebne artykuły niemalże w każdym domu czy mieszkaniu. Bez wiertarki czy szlifierki nie jesteśmy w stanie przecież przeprowadzić najprostszych prac remontowo – budowlanych w naszym domu.Read More »
 • Specyfika kredytu hipotecznego część 2

  Któż z nas może sobie obecnie pozwolić na zakup mieszkania czy domu za gotówkę? Niewielu Polaków stać na taki jednorazowy wydatek. Czy to oznacza, że możemy zapomnieć o własnym domu czy mieszkaniu? Okazuje się, że jednak nie. Instytucje finansowe oferują nam od wielu już lat korzystne kredyty na mieszkanie czy kredyt na dom. Czym jednak …Read More »
 • W jaki sposób uniknać podatku Belki

  Każdy z nas wie, że w Polsce nie ma niemalże nic opodatkowanego. Każde dochody ludności są opodatkowane. Każdy zysk przedsiębiorstwa jest również opodatkowany. Nic zatem dziwnego, że zyski, które przynoszą lokaty bankowe są również oprocentowane. Odsetki bowiem od wkładów, zgromadzonych na lokatach terminowych stanowią swoisty zysk dla posiadacza lokaty terminowej, zatem nieuchronnie należy zapłacić od …Read More »