Specyfika kredytu hipotecznego część 2

Któż z nas może sobie obecnie pozwolić na zakup mieszkania czy domu za gotówkę? Niewielu Polaków stać na taki jednorazowy wydatek. Czy to oznacza, że możemy zapomnieć o własnym domu czy mieszkaniu?
Okazuje się, że jednak nie. Instytucje finansowe oferują nam od wielu już lat korzystne kredyty na mieszkanie czy kredyt na dom. Czym jednak takie kredyty się charakteryzują?
Są to kredyty hipoteczne. Niewiele się one różnią od zwykłego kredytu. Udzielane są przez banki. Pieniądze z kredytu trafiają na konto bankowe, zatem mamy tu do czynienia z bezgotówkową formą transakcji, która jest charakterystyczna dla kredytów. Co zatem wyróżnia ten produkt finansowy od podobnych mu kredytów konsumpcyjnych?
Różnic jest kilka. Przede wszystkim kredyty te różnią się między sobą wysokością. Otóż kredyt hipoteczny, jako że jego przeznaczenie jest inne, jest udzielany w znacznie wyższych kwotach, aniżeli zwykły kredyt konsumpcyjny czy tym bardziej pożyczka. Przeznaczeniem kredytu hipotecznego jest najczęściej budowa domu, kupno domu czy kupno mieszkania. W związku z tym ten swoisty kredyt mieszkaniowy czy kredyt budowlany, bo takie są również potoczne określenia kredytu hipotecznego, wymaga znacznie wyższej kwoty. Jeżeli występuje wyższa kwota kredytu, to siłą rzeczy banki wymagają zupełnie innego zabezpieczenia kredytu. W przypadku omawianego kredytu, jako zabezpieczenie stosuje się tak zwaną hipotekę na nieruchomości. Hipoteka na nieruchomości polega na obciążeniu nieruchomości prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić swoich roszczeń z wartości nieruchomości, w sytuacji, gdy dłużnik staje się niewypłacalny. Ostatnią różnicą, jaka zachodzi między kredytem hipotecznym a zwykłym kredytem jest okres kredytowania. W przypadku kredytów hipotecznych wynosi on około 30 lat, podczas gdy kredyty konsumpcyjne są raczej kredytami krótko- i średnioterminowymi.
Specyfika zatem kredytu hipotecznego sprawia, że staje się on wspaniałą alternatywą dla tych, którzy chcą zaciągnąć kredyt na budowę domu czy na zakup mieszkania.

Comments are closed.

 • Współpraca biznesu i uczelni wyższych

  Po ci są nam studia wyższe? Co oczywiste, patrząc idealistycznie, aby poszerzać horyzonty  myślenia oraz zdobywać wiedzę i umiejętności. To jednak, jak doskonale zdajemy sobie sprawę, nie wszystko. Wymiar praktyczny i finansowy ma tutaj także znaczenie. Wszak nauka i wiedza nie jest potrzebna tylko ot tak, to również sposób na zarabianie pieniędzy. I wiedzą o …Read More »
 • Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

  Obecnie bardzo wiele osób decyduje się na zaciąganie kredytów walutowych. Spróbujmy jednak przyjrzeć się, jakie są zasadnicze wady tegoż kredytu, które mogą zniechęcić potencjalnych kredytobiorców. Wśród tychże wad wystarczy wymienić tylko jedną wadę, która zniechęca wielu kredytobiorców do zaciągania kredytów dewizowych. Wadą tą jest ryzyko kursowe, które może sprawić, że zaciągnięty przez nas kredyt będzie …Read More »
 • Działalność giełd wymiany walut

  Zapewne nie wszystkie osoby dokonujące wymiany walut wiedzą o tym, czym jest giełda wymiany walut. Trzeba przyznać, że jeżeli klient dokonuje wymiany niewielkiej ilości obcej waluty i jest to waluta łatwo dostępna, to nie musi on korzystać z giełdy wymiany walut. Wystarczy bowiem, żeby udał się do najbliższego dla siebie kantora i wymienił posiadaną przez …Read More »
 • Rady dla przyszłych kredytobiorców

  Osoby myślące o wzięciu pożyczki powinny być przede wszystkim świadome tego, co składa się na koszt, który musimy później ponieść. Do odsetek, które stanowią dla nas największe obciążenie, dochodzą też inne płatności, czasami nazywane ukrytymi kosztami kredytu. Są to np. ubezpieczenie pożyczki na wypadek utraty pracy, jednorazowa prowizja pobierana przez bank i koszty obsługi kredytu. …Read More »