Specyfika kredytu hipotecznego część 2

Któż z nas może sobie obecnie pozwolić na zakup mieszkania czy domu za gotówkę? Niewielu Polaków stać na taki jednorazowy wydatek. Czy to oznacza, że możemy zapomnieć o własnym domu czy mieszkaniu?
Okazuje się, że jednak nie. Instytucje finansowe oferują nam od wielu już lat korzystne kredyty na mieszkanie czy kredyt na dom. Czym jednak takie kredyty się charakteryzują?
Są to kredyty hipoteczne. Niewiele się one różnią od zwykłego kredytu. Udzielane są przez banki. Pieniądze z kredytu trafiają na konto bankowe, zatem mamy tu do czynienia z bezgotówkową formą transakcji, która jest charakterystyczna dla kredytów. Co zatem wyróżnia ten produkt finansowy od podobnych mu kredytów konsumpcyjnych?
Różnic jest kilka. Przede wszystkim kredyty te różnią się między sobą wysokością. Otóż kredyt hipoteczny, jako że jego przeznaczenie jest inne, jest udzielany w znacznie wyższych kwotach, aniżeli zwykły kredyt konsumpcyjny czy tym bardziej pożyczka. Przeznaczeniem kredytu hipotecznego jest najczęściej budowa domu, kupno domu czy kupno mieszkania. W związku z tym ten swoisty kredyt mieszkaniowy czy kredyt budowlany, bo takie są również potoczne określenia kredytu hipotecznego, wymaga znacznie wyższej kwoty. Jeżeli występuje wyższa kwota kredytu, to siłą rzeczy banki wymagają zupełnie innego zabezpieczenia kredytu. W przypadku omawianego kredytu, jako zabezpieczenie stosuje się tak zwaną hipotekę na nieruchomości. Hipoteka na nieruchomości polega na obciążeniu nieruchomości prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić swoich roszczeń z wartości nieruchomości, w sytuacji, gdy dłużnik staje się niewypłacalny. Ostatnią różnicą, jaka zachodzi między kredytem hipotecznym a zwykłym kredytem jest okres kredytowania. W przypadku kredytów hipotecznych wynosi on około 30 lat, podczas gdy kredyty konsumpcyjne są raczej kredytami krótko- i średnioterminowymi.
Specyfika zatem kredytu hipotecznego sprawia, że staje się on wspaniałą alternatywą dla tych, którzy chcą zaciągnąć kredyt na budowę domu czy na zakup mieszkania.

Comments are closed.

 • Hydraulik konieczny

  Profesja hydraulika to jedna z tych najbardziej cenionych. Praca dla dobrego fachowca z tej branży znajdzie się zawsze, bo nieustannie ktoś potrzebuje pomocy czy usługi hydraulika. Każda większa awaria wody w domu musi skończyć się wezwaniem profesjonalisty, bo sami nie jesteśmy w stanie np. wymienić pękniętej rurki w ścianie czy też cieknących kaloryferów. Nawet jeśli …Read More »
 • Różnorodność kart bankomatowych

  Warto zauważyć, że w obecnej chwili coraz więcej naszych rodaków posiada różnego rodzaju konta bankowe. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić, gdyż nawet prawo państwowe nakazuje każdemu pracującemu posiadanie rachunku bankowego, na który przelewane byłoby jego wynagrodzenie. Szeroka oferta kont bankowych oferuje nam również szereg różnego rodzaju kart bankomatowych, które umożliwiają przede wszystkim wypłacanie gotówki …Read More »
 • Typy kredytów

  Już dziś wiele osób zastanawia się nad tym jaki kredyt powinni wybrać, jeśli chcą dokończyć budowę domku jednorodzinnego, który to niestety okazał się bardzo dużą inwestycją. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi pozwala sobie na korzystanie z możliwości jakimi są kredyty hipoteczne. Takie kredyty hipoteczne są oferowane przeważnie w każdym banku, pod szczególnym nadzorem, ze …Read More »
 • Czy pogrzeb w Polsce jest drogi?

  Nie da się ukryć, że pogrzeb w Polsce nie należy do najtańszych. Co trzeba zrobić po kolei, by pochować zmarłą osobę? Opłat jest całkiem sporo. Jeśli nie mamy ochoty w ogóle zajmować się wszystkim, bo jak wiadomo, dla każdego jest to bardzo trudny czas, można skorzystać z oferty zakładu pogrzebowego. Obecnie zakłady pogrzebowe potrafią załatwić …Read More »