System finansowy w Polsce

Finanse w Polsce, bo tak potocznie nazywa się system finansowy w Polsce składają się z wielu różnego rodzajów szczebli. Każdy z tych szczebli ma w całym systemie określoną funkcję do spełnienia. Finanse w Polsce są zatem regulowane przez wieloelementową strukturę. Elementy tej struktury są ze sobą ściśle powiązane tak, by móc odpowiednio kształtować sytuację finansową naszego kraju. Spróbujmy zatem przyjrzeć się tym elementom, by mieć świadomość, w jaki sposób oddziałowują one na poszczególne etapy kształtowania polityki fiskalnej państwa.
Zasadniczą komórką, która kształtuje finanse w każdym kraju jest Bank Centralny. Finanse w Polsce są zatem regulowane przez Narodowy Bank Polski, który jest w naszym kraju Bankiem Centralnym. Na czele NBP stoi prezes Narodowego Banku Polskiego. Jest on również przewodniczącym komórki, która w sposób bezpośredni wpływa na finanse w Polsce. Komórką ta jest Rada Polityki Pieniężnej, która posiada szereg instrumentów finansowych, regulujących finanse w Polsce.
Narodowy Bank Polski wraz z Radą Polityki Pieniężnej to najwyższe organy polskiego systemu finansowego. Oprócz jednak tych elementów tego systemu wskazać należy na inne szczeble. Na niższych zatem szczeblach znajdują się banki komercyjne. Są to banki, których działalność opera się na pozyskiwaniu zysków ze swej działalności kredytowej. Stąd finanse w Polsce regulowane są również przez takie banki. Banki bowiem komercyjne posiadają niesamowitą zdolność, którą określa się mianem kreacji pieniądza. Dzięki tej zdolności banki te w sposób bezpośredni kształtują finanse w Polsce.
Polski system finansowy dopuszcza istnienie dwóch rodzajów banków. Są to banki prywatne oraz państwowe. Choć zauważyć należy, że finanse w Polsce są raczej kształtowane przez ta pierwszą grupę, gdyż druga niemalże nie istnieje w naszych realiach.
Ostatnim elementem systemu finansowego Polski są instytucje finansowe, które nie są bankami, choć ich działalność podobna jest do działalności banków.

Comments are closed.

 • Działalność giełd wymiany walut

  Zapewne nie wszystkie osoby dokonujące wymiany walut wiedzą o tym, czym jest giełda wymiany walut. Trzeba przyznać, że jeżeli klient dokonuje wymiany niewielkiej ilości obcej waluty i jest to waluta łatwo dostępna, to nie musi on korzystać z giełdy wymiany walut. Wystarczy bowiem, żeby udał się do najbliższego dla siebie kantora i wymienił posiadaną przez …Read More »
 • Rachunki

  O zawrót głowy mogą człowieka przyprawić rachunki i ich płacenie. Trzeba pamiętać o terminach, dotrzymywać ich. Do niedawna z każdym zleceniem opierającym się na przelewaniu jakichkolwiek pieniędzy na obce konta bankowe, wiązało się wypełnianie blankietów i bieganie na pocztę. Obecnie wiele banków oferuje nam, znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie, jakim jest internetowy dostęp do rachunku bankowego. …Read More »
 • Dekoracje do sypialni – inspiracje

  Sypialnia wbrew pozorom to pomieszczenie bardzo ważne. Służy ono do wypoczynku, stąd też od jego wystroju zależy samopoczucie domowników. I chociaż mogłoby się wydawać, że dekoracje w tym przypadku grają drugorzędną rolę, są nie mniej istotne, niż w salonie czy jadalni. Co należy wziąć po uwagę szukając dekoracji do sypialni?Read More »
 • Specyfika kredytu hipotecznego część 2

  Któż z nas może sobie obecnie pozwolić na zakup mieszkania czy domu za gotówkę? Niewielu Polaków stać na taki jednorazowy wydatek. Czy to oznacza, że możemy zapomnieć o własnym domu czy mieszkaniu? Okazuje się, że jednak nie. Instytucje finansowe oferują nam od wielu już lat korzystne kredyty na mieszkanie czy kredyt na dom. Czym jednak …Read More »