Tezauryzacja pieniądza

Część z nas na bieżąco wydaje swoje ciężko zarobione pieniądze. Wiadomą sprawą są spłaty comiesięcznych lub kwartalnych zobowiązań typu rata kredytu, rachunek za wodę, czynsz i inne rachunki za teoretycznie zużyte przez nas dobra. Tezauryzacja pieniędzy natomiast, polega na tym, że jeśli coś zarobimy to odkładamy, nie kupujemy nic za ten sam kapitał. Chodzi tutaj o walutę nabyta droga sprzedaży czegoś. Tezauryzacja jest chwilowym zatrzymaniem koła gospodarki, bo ona napędza się właśnie kiedy sprzedajemy, kupujemy, kiedy pieniądze cały czas są w ruchu. Taka operacja związana z pieniędzmi niesie ze sobą z jednej strony korzyści a z drugiej straty. Zaletą jest zabezpieczenie finansowe i oczywiście cecha charakteru pozwalająca na utrzymanie pieniędzy czyli oszczędność. Plusem gromadzenia dóbr w postaci pieniędzy jest to, że możemy je ulokować, albo po prostu wpłacić na rachunek bankowy. Jest to znacznie łatwiejsze niż gromadzenie takich rzeczy jak wartościowe przedmioty, z resztą mogą one tracić na wartości. Istnieją także zagrożenia w związku z łatwością zniszczenia pieniędzy i zależności od inflacji i innych państwowych czynników. O tezauryzacji nie mówi się jeśli chodzi o zorganizowane instytucje finansowe, takie jak fundusze inwestycyjne. Jeśli mamy do czynienia z kryzysem i spadkiem wartości pieniądza, to automatycznie rośnie podaż na kredyty i spada zainteresowanie nabywaniem dóbr. Dlatego jeśli chcemy podjąć się tezauryzacji, powinniśmy dobrze przemyśleć to rozwiązanie i rozważyć założenie lokaty dynamicznej.

Comments are closed.

 • Pomysł na lokate

  Istnieje kilka lokat bankowych, na których możemy umieszczać swoje pieniądze. Jasne jest, że najpierw trzeba ciężko jej zarobić. To jest chyba najtrudniejsza sprawa i wymagająca dużo wysiłku, ale nie dajmy się zwieść, bo wybór konta oszczędnościowego też wcale nie jest zadaniem prostym i zabierającym mało czasu. Wiele osób zdecyduje się na inwestycje w nieruchomości czy …Read More »
 • Pożyczki

  Zastanawiasz się jakie oferty proponuje bank? Nigdy nie korzystałeś z usług banków, dlatego masz duży problem co powinieneś i z czego skorzystać, aby móc otrzymać nie wielką ilość gotówki, a na pewno taką abyś mógł zrealizować swoje marzenia, oraz plany. W dzisiejszych czasach jeśli potrzebujesz pilnie gotówki powinieneś zgłosić się po pożyczki chwilówki, które oferowane …Read More »
 • Skąd wziął się kryzys

  Wiele krajów pogrążyło się w finansowej otchłani. Banki zaczęły bankrutować, a ich klienci w panice starali się wypłacić jak największe kwoty swojego kapitału. Wszystko to zatrzymało niejako gospodarkę. Kiedy pieniądz spadał na wartości, mniej konsumentów odwiedzało sklepy. Właściciele placówek handlowo usługowych brali mniej towaru z hurtowni, te zaś nie potrzebowały nadwyżek, bo po co miały …Read More »
 • Kredyt bez BIK? Teraz to możliwe

  Pojawiające się w praktycznie każdej ofercie pożyczkowej sformułowanie „bez BIK” sugeruje dla klienta jakąś korzyść, której nie otrzymałby np. w banku lub u innego pożyczkodawcy. Tymczasem określenie to oznacza wyłącznie fakt, że kredyty udzielane są klientom bez sprawdzania ich historii w Biurze Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jednak absolutnie, że przed udzieleniem kredytu klient nie …Read More »