Tezauryzacja pieniądza

Część z nas na bieżąco wydaje swoje ciężko zarobione pieniądze. Wiadomą sprawą są spłaty comiesięcznych lub kwartalnych zobowiązań typu rata kredytu, rachunek za wodę, czynsz i inne rachunki za teoretycznie zużyte przez nas dobra. Tezauryzacja pieniędzy natomiast, polega na tym, że jeśli coś zarobimy to odkładamy, nie kupujemy nic za ten sam kapitał. Chodzi tutaj o walutę nabyta droga sprzedaży czegoś. Tezauryzacja jest chwilowym zatrzymaniem koła gospodarki, bo ona napędza się właśnie kiedy sprzedajemy, kupujemy, kiedy pieniądze cały czas są w ruchu. Taka operacja związana z pieniędzmi niesie ze sobą z jednej strony korzyści a z drugiej straty. Zaletą jest zabezpieczenie finansowe i oczywiście cecha charakteru pozwalająca na utrzymanie pieniędzy czyli oszczędność. Plusem gromadzenia dóbr w postaci pieniędzy jest to, że możemy je ulokować, albo po prostu wpłacić na rachunek bankowy. Jest to znacznie łatwiejsze niż gromadzenie takich rzeczy jak wartościowe przedmioty, z resztą mogą one tracić na wartości. Istnieją także zagrożenia w związku z łatwością zniszczenia pieniędzy i zależności od inflacji i innych państwowych czynników. O tezauryzacji nie mówi się jeśli chodzi o zorganizowane instytucje finansowe, takie jak fundusze inwestycyjne. Jeśli mamy do czynienia z kryzysem i spadkiem wartości pieniądza, to automatycznie rośnie podaż na kredyty i spada zainteresowanie nabywaniem dóbr. Dlatego jeśli chcemy podjąć się tezauryzacji, powinniśmy dobrze przemyśleć to rozwiązanie i rozważyć założenie lokaty dynamicznej.

Comments are closed.

 • Warunki jakie trzeba spełnić by banki udostepniły nam konto z DSD

  Obecnie banki od dłuższego czasu oferują nam konta bieżące z tak zwanym dozwolonym saldem debetowym. W praktyce polega to na tym, że na naszym koncie możemy wytworzyć dopuszczalne saldo ujemne, za które bank nie pobierze od nas odsetek. Warunkiem braku zaś odsetek jest fakt spłacenia debetu w określonym czasie. Jeśli zatem spełnimy ten warunek, to …Read More »
 • Rodzaje kredytów bankowych

  Jeśli chodzi o różnego rodzaju kredyty, to wskazać należy, że jest bardzo wiele różnych kredytów, które banki nam oferują. Wskazać zatem można przede wszystkim na dwa rodzaje kredytów, w zależności od przeznaczenia tych kredytów. Można zatem według tego kryterium wyróżnić kredyty konsumpcyjne oraz inwestycyjne. Jeśli chodzi o kredyty konsumpcyjne, to ich przeznaczenie jest na cele …Read More »
 • Rodzaje kredytów długoterminowych

  Jeśli chodzi o kredyty długoterminowe, czyli takie, których okres spłaty wynosi powyżej pięciu lat, to wskazać należy, że mogą one przybierać różne formy. Mogą to bowiem być kredyty przeznaczone na różnego rodzaju działalność inwestycyjną. Działalność ta może być różnego rodzaju, ważne jednak, by była ona działalnością długoterminową i pochłaniała znaczne środki finansowe na jej realizację. …Read More »
 • Pożyczki

  Zastanawiasz się jakie oferty proponuje bank? Nigdy nie korzystałeś z usług banków, dlatego masz duży problem co powinieneś i z czego skorzystać, aby móc otrzymać nie wielką ilość gotówki, a na pewno taką abyś mógł zrealizować swoje marzenia, oraz plany. W dzisiejszych czasach jeśli potrzebujesz pilnie gotówki powinieneś zgłosić się po pożyczki chwilówki, które oferowane …Read More »