Umiejscowienie Banku Centralnego w systemie bankowym Polski

Współczesne systemy bankowe każdego kraju opierają się na ściśle określonej strukturze. Każde państwo posiada bardzo podobną strukturę swego systemu finansowego. Każde bowiem państwo posiada przynajmniej dwa elementy wspólne. Są nimi: system banków komercyjnych oraz bank centralny, który stoi ponad nimi. Każdy kraj posiada bank, który jest jego bankiem narodowym i który spełnia ściśle określone funkcje związane z systemem pieniężnym danego kraju oraz obsługą finansów tego kraju. Dzięki temu istnieje bank, który z jednej strony koordynuje działalność banków komercyjnych, z drugiej zaś strony zajmuje się całościową obsługą płatności państwa oraz jego zadłużenia i dochodów. Polska nie jest wyjątkiem jeśli chodzi o posiadanie banku centralnego. W tym kraju funkcję tę pełni Narodowy Bank Polski, określany skrótem NBP.
Narodowy Bank Polski jest jakby bankiem banków w Polsce. Jest to najwyżej postawiona instytucja bankowa w tym kraju, a jego zakres działania jest dość szeroki. NBP zajmuje się bowiem obsługą finansów państwa polskiego, obsługą jego zadłużenia, koordynacją funkcjonowania banków komercyjnych oraz koordynacją polityki monetarnej w Polsce. Dzięki tym zadaniom rynek finansowy w Polsce jest regulowany za pomocą różnego rodzaju instrumentów, które wpływają zarówno na kurs waluty polskiej, jak i na kreowanie pieniądza w naszym kraju.
Na czele NBP stoi prezes, który jest również przewodniczącym organu wykonawczego Narodowego Banku Polskiego, jakim jest Rada Polityki Pieniężnej. To właśnie instrumenty Rady Polityki Pieniężnej mają bezpośredni wpływ na kreowanie polityki pieniężnej w Polsce. RPP ma do swej dyspozycji szereg instrumentów, które wymiernie wpływają na stan polityki monetarnej w Polsce. Dzięki nim NBP może zwiększać podaż pieniądza w gospodarce, co nazywane jest ekspansywną Polita monetarną lub zmniejszać podaż pieniądza w gospodarce, co jest polityką restrykcyjną banku centralnego.
W Polsce zatem NBP pełni jedną z najważniejszych funkcji. Dzięki niej jest on w stanie kontrolować banki komercyjne oraz politykę pieniężną naszego kraju.

Comments are closed.

 • Różny wiek emerytalny

  Jak uznał Trybunał Konstytucyjny różny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn nie narusza polskiej konstytucji. Oznacza to, że kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę wcześniej od mężczyzn. Kobiety dopiero po ukończeniu 60 roku życia będą mogły ubiegać się o emeryturę, a mężczyźni po 65 roku życia. Wyjątkiem od tego są tak zwane emerytury pomostowe, które …Read More »
 • Funkcjonalny program do gabinetu lekarskiego

  Prowadzenie prywatnej praktyki lekarskiej to trudna i odpowiedzialna praca, ciągła nauka i dbałość o stan zdrowia pacjentów. Jednak praca prywatnego gabinetu lekarskiego to nie tylko zajmowanie się pacjentami, ale również wszystkie sprawy formalne i administracyjne, które jej towarzyszą. Gabinet lekarski to tak naprawdę sprawnie działająca firma, która podlega wszystkim przepisom, których musi przestrzegać przedsiębiorca w …Read More »
 • Rodzaje kredytów

  Już dziś bez najmniejszego problemu możemy śmiało powiedzieć, że bank oferuje różne rodzaje kredytów, których jest bardzo wiele, a które bardzo często są pomocą dla wielu osób. W dzisiejszych czasach wyróżnia się takie rodzaje kredytów jak: Kredyt hipoteczny, który najczęściej zaczyna się od kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych, do kilkuset tysięcy złotych, i ich termin spłaty …Read More »
 • Kredyt bez BIK? Teraz to możliwe

  Pojawiające się w praktycznie każdej ofercie pożyczkowej sformułowanie „bez BIK” sugeruje dla klienta jakąś korzyść, której nie otrzymałby np. w banku lub u innego pożyczkodawcy. Tymczasem określenie to oznacza wyłącznie fakt, że kredyty udzielane są klientom bez sprawdzania ich historii w Biurze Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jednak absolutnie, że przed udzieleniem kredytu klient nie …Read More »