Umiejscowienie Banku Centralnego w systemie bankowym Polski

Współczesne systemy bankowe każdego kraju opierają się na ściśle określonej strukturze. Każde państwo posiada bardzo podobną strukturę swego systemu finansowego. Każde bowiem państwo posiada przynajmniej dwa elementy wspólne. Są nimi: system banków komercyjnych oraz bank centralny, który stoi ponad nimi. Każdy kraj posiada bank, który jest jego bankiem narodowym i który spełnia ściśle określone funkcje związane z systemem pieniężnym danego kraju oraz obsługą finansów tego kraju. Dzięki temu istnieje bank, który z jednej strony koordynuje działalność banków komercyjnych, z drugiej zaś strony zajmuje się całościową obsługą płatności państwa oraz jego zadłużenia i dochodów. Polska nie jest wyjątkiem jeśli chodzi o posiadanie banku centralnego. W tym kraju funkcję tę pełni Narodowy Bank Polski, określany skrótem NBP.
Narodowy Bank Polski jest jakby bankiem banków w Polsce. Jest to najwyżej postawiona instytucja bankowa w tym kraju, a jego zakres działania jest dość szeroki. NBP zajmuje się bowiem obsługą finansów państwa polskiego, obsługą jego zadłużenia, koordynacją funkcjonowania banków komercyjnych oraz koordynacją polityki monetarnej w Polsce. Dzięki tym zadaniom rynek finansowy w Polsce jest regulowany za pomocą różnego rodzaju instrumentów, które wpływają zarówno na kurs waluty polskiej, jak i na kreowanie pieniądza w naszym kraju.
Na czele NBP stoi prezes, który jest również przewodniczącym organu wykonawczego Narodowego Banku Polskiego, jakim jest Rada Polityki Pieniężnej. To właśnie instrumenty Rady Polityki Pieniężnej mają bezpośredni wpływ na kreowanie polityki pieniężnej w Polsce. RPP ma do swej dyspozycji szereg instrumentów, które wymiernie wpływają na stan polityki monetarnej w Polsce. Dzięki nim NBP może zwiększać podaż pieniądza w gospodarce, co nazywane jest ekspansywną Polita monetarną lub zmniejszać podaż pieniądza w gospodarce, co jest polityką restrykcyjną banku centralnego.
W Polsce zatem NBP pełni jedną z najważniejszych funkcji. Dzięki niej jest on w stanie kontrolować banki komercyjne oraz politykę pieniężną naszego kraju.

Comments are closed.

 • System finansowy w Polsce

  Finanse w Polsce, bo tak potocznie nazywa się system finansowy w Polsce składają się z wielu różnego rodzajów szczebli. Każdy z tych szczebli ma w całym systemie określoną funkcję do spełnienia. Finanse w Polsce są zatem regulowane przez wieloelementową strukturę. Elementy tej struktury są ze sobą ściśle powiązane tak, by móc odpowiednio kształtować sytuację finansową …Read More »
 • Zepsuta pralka czy zmywarka w Gdyni

  Czasami nam się zdarza, że nasze najważniejsze urządzenia domowe, jakimi są pralka i zmywarka, zmęczą się swoją pracą. Zepsute urządzenia domowe bardzo nas martwią, w przypadku gdy pokończyły się już wszelkie ich gwarancje jesteśmy zmuszeni szukać różnych warsztatów, które nam je naprawią. W większych miastach istnieją specjalne serwisy obsługujące dane marki takich urządzeń AGD.Read More »
 • Pożyczki

  Zastanawiasz się jakie oferty proponuje bank? Nigdy nie korzystałeś z usług banków, dlatego masz duży problem co powinieneś i z czego skorzystać, aby móc otrzymać nie wielką ilość gotówki, a na pewno taką abyś mógł zrealizować swoje marzenia, oraz plany. W dzisiejszych czasach jeśli potrzebujesz pilnie gotówki powinieneś zgłosić się po pożyczki chwilówki, które oferowane …Read More »
 • Stosowanie leków

  Obecnie bardzo często sięgamy po różnego rodzaju specyfiki, które mają nas w jakiś sposób uzdrowić, zregenerować, oczyścić. Najczęściej są nimi suplementy i leki. O ile zazwyczaj mają one dobroczynne działanie, o tyle też należy ostrożnie się z nimi obchodzić, gdyż w przeciwnym wypadku mogą bardziej nam zaszkodzić niż pomóc.Read More »