Rodzaje depozytów bankowych

Każdy bank charakteryzuje się tym, iż w swojej ofercie, obok kredytów posiada również szereg depozytów. Im więcej różnego rodzaju ofert depozytowych, tym oferta banków jest znacznie korzystniejsza dla ich klientów. Nie powinien nas zatem dziwić fakt, że banki starają się prezentować swym klientom zróżnicowaną ofertę depozytową. Dzięki zatem temu pędowi ofertowemu banków klienci mają wybór spośród różnych rodzajów kont bankowych.
Klienci zatem banków mają do dyspozycji podstawowe konto bankowe w ramach tak zwanego konta avista. Rachunek avista jest rachunkiem płatnym, na żądanie, co oznacza, że klient ma pełny dostęp do środków pieniężnych zgromadzonych na tym rachunku. Rachunek avista zwany jest bardzo często rachunkiem bieżącym, gdyż środki zgromadzone na nim przeznaczone są na bieżące rozrachunki posiadacza danego konta. Z tego też powodu środki zgromadzone na takim rachunku najczęściej nie są oprocentowane, a jeśli są, to na bardzo niski procent.
Drugim rodzajem rachunku jest rachunek oszczędnościowy. Jest to rachunek, w którym środki pieniężne nie są już tak dostępne, jak w przypadku rachunku avista. Można bowiem mieć nieograniczony dostęp do tych środków, ale niejednokrotnie wiąże się to koniecznością ponoszenia opłat. Stąd można ten rachunek nazywać również rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym.
Ostatnim rachunkiem jest rachunek typowo oszczędnościowy, zwany lokatą terminową. Rachunek lokaty pozwala jego posiadaczowi zarabiać na pieniądzach tam zgromadzonych. Kosztem jednak tego jest fakt, że nasz kapitał jest na określony czas zamrożony.

Comments are closed.

 • Specyfika kredytu hipotecznego część 2

  Któż z nas może sobie obecnie pozwolić na zakup mieszkania czy domu za gotówkę? Niewielu Polaków stać na taki jednorazowy wydatek. Czy to oznacza, że możemy zapomnieć o własnym domu czy mieszkaniu? Okazuje się, że jednak nie. Instytucje finansowe oferują nam od wielu już lat korzystne kredyty na mieszkanie czy kredyt na dom. Czym jednak …Read More »
 • Informacje o kursach walut istotnych dla kredytobiorców

  Setki tysięcy Polaków wciąż spłaca kredyty udzielone im we frankach szwajcarskich i z niepokojem oczekują kolejnych wiadomości napływających ze światowego rynku finansowego. Historia samego franka szwajcarskiego sięga XIX wieku, a dopiero w 2000 roku przestał on być wymieniany na złoto. Znaczne jego wzmocnienie nastąpiło w 2008 roku, kiedy popularne nie tylko w Europie euro przechodziło …Read More »
 • Pracodawcy nie chcą naruszani FRD

  Właściciele przedsiębiorstw nie są przychylnie nastawieni do propozycji rządowej mówiącej o tym, że część pieniędzy z Funduszu Rezerwy Demograficznej należy przeznaczyć na renty i emerytury. Takie propozycje zdaniem pracodawców nie są perspektywiczne dla polskiej gospodarki. FRD nie jest kasą zapomogowo-pożyczkową, której zadaniem jest zasypywanie dziury budżetowej powstałej w wyniku złego zarządzania finansami publicznymi i zaniechaniem …Read More »
 • Mieszkania dla Młodych – komu się opłaca?

  Każdy z nas marzy o tym, by mieć własne mieszkanie. Nie da się ukryć, że mieszkanie z rodzicami po ślubie nie jest łatwe, a każdy marzy o prywatności i intymności. Niestety jednak, z zakupem mieszkania wiążą się spore koszty. Te jednak można nieco zniwelować, korzystając z rządkowego programu MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych, którego celem …Read More »