Rodzaje depozytów bankowych

Każdy bank charakteryzuje się tym, iż w swojej ofercie, obok kredytów posiada również szereg depozytów. Im więcej różnego rodzaju ofert depozytowych, tym oferta banków jest znacznie korzystniejsza dla ich klientów. Nie powinien nas zatem dziwić fakt, że banki starają się prezentować swym klientom zróżnicowaną ofertę depozytową. Dzięki zatem temu pędowi ofertowemu banków klienci mają wybór spośród różnych rodzajów kont bankowych.
Klienci zatem banków mają do dyspozycji podstawowe konto bankowe w ramach tak zwanego konta avista. Rachunek avista jest rachunkiem płatnym, na żądanie, co oznacza, że klient ma pełny dostęp do środków pieniężnych zgromadzonych na tym rachunku. Rachunek avista zwany jest bardzo często rachunkiem bieżącym, gdyż środki zgromadzone na nim przeznaczone są na bieżące rozrachunki posiadacza danego konta. Z tego też powodu środki zgromadzone na takim rachunku najczęściej nie są oprocentowane, a jeśli są, to na bardzo niski procent.
Drugim rodzajem rachunku jest rachunek oszczędnościowy. Jest to rachunek, w którym środki pieniężne nie są już tak dostępne, jak w przypadku rachunku avista. Można bowiem mieć nieograniczony dostęp do tych środków, ale niejednokrotnie wiąże się to koniecznością ponoszenia opłat. Stąd można ten rachunek nazywać również rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym.
Ostatnim rachunkiem jest rachunek typowo oszczędnościowy, zwany lokatą terminową. Rachunek lokaty pozwala jego posiadaczowi zarabiać na pieniądzach tam zgromadzonych. Kosztem jednak tego jest fakt, że nasz kapitał jest na określony czas zamrożony.

Comments are closed.

 • Różny wiek emerytalny

  Jak uznał Trybunał Konstytucyjny różny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn nie narusza polskiej konstytucji. Oznacza to, że kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę wcześniej od mężczyzn. Kobiety dopiero po ukończeniu 60 roku życia będą mogły ubiegać się o emeryturę, a mężczyźni po 65 roku życia. Wyjątkiem od tego są tak zwane emerytury pomostowe, które …Read More »
 • Kredyt bez BIK? Teraz to możliwe

  Pojawiające się w praktycznie każdej ofercie pożyczkowej sformułowanie „bez BIK” sugeruje dla klienta jakąś korzyść, której nie otrzymałby np. w banku lub u innego pożyczkodawcy. Tymczasem określenie to oznacza wyłącznie fakt, że kredyty udzielane są klientom bez sprawdzania ich historii w Biurze Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jednak absolutnie, że przed udzieleniem kredytu klient nie …Read More »
 • Porady finansowe

  Czasy się zmieniają, ludzie zarabiają więcej pieniędzy i więcej wydają. Dlatego właśnie jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to nowsze i bardziej przyjazne poradnie finansowe. Początkowo takim poradnictwem zajmowali się wyłącznie pojedyncze jednostki, czyli osoby związane z prawem, ekonomią czy szeroko pojętą bankowością. Obecnie wystarczy wpisać w wyszukiwarce kilka odpowiednich słów i zostaniemy zasypani ofertami …Read More »
 • Specyfika kredytu refinansowego

  Wielu z nas zastanawia się, co uczynić w sytuacji, gdy nasz kredyt hipoteczny jest dla nas zbyt uciążliwy? Czasem bowiem zdarza się, że nasz kredyt hipoteczny jest zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu domowego. Czy jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest utrata nieruchomości, na której ustanowiliśmy hipotekę? Okazuje się, że nie. Możemy bowiem skorzystać z …Read More »