Rodzaje kredytów bankowych

Jeśli chodzi o różnego rodzaju kredyty, to wskazać należy, że jest bardzo wiele różnych kredytów, które banki nam oferują. Wskazać zatem można przede wszystkim na dwa rodzaje kredytów, w zależności od przeznaczenia tych kredytów. Można zatem według tego kryterium wyróżnić kredyty konsumpcyjne oraz inwestycyjne. Jeśli chodzi o kredyty konsumpcyjne, to ich przeznaczenie jest na cele doraźne naszej działalności. Są to zatem kredyty krótkoterminowe, o niskiej wartości. Jeśli zaś chodzi o kredyty inwestycyjne, to wskazać należy, że są one przeznaczone głównie na finansowanie znacznych przedsięwzięć, które pochłaniają duże nakłady finansowe. Są to zatem kredyty długoterminowe, których wysokość jest bardzo wysoka.
Kredyty można jeszcze podzielić według innego kryterium. Kryterium tym jest czas kredytowania. Według tego kryterium możemy wyróżnić trzy rodzaje kredytów.: kredyt krótkoterminowy, średnioterminowy oraz długoterminowy. Pierwszy rodzaj kredytu spłacany jest do 1 roku, drugi rodzaj kredytu spłacany jest do 5 lat, zaś okres spłaty ostatniego rodzaju kredytu wynosi powyżej 5 lat.
Innym kryterium podziału kredytów jest waluta kredytu. Możemy tu wyróżnić dwa rodzaje kredytów: kredyt w polskich złotych oraz kredyt walutowy (dewizowy). Ten pierwszy udzielany jest w walucie krajowej, zaś drugi w walutach obcych.
Jeszcze jednym kryterium mogą być specjalne warunki kredytowania. Można według tego kryterium wyróżnić: kredyt preferencyjny oraz kredyt walutowy, udzielany w handlu zagranicznym.

Comments are closed.

 • Porady finansowe

  Czasy się zmieniają, ludzie zarabiają więcej pieniędzy i więcej wydają. Dlatego właśnie jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to nowsze i bardziej przyjazne poradnie finansowe. Początkowo takim poradnictwem zajmowali się wyłącznie pojedyncze jednostki, czyli osoby związane z prawem, ekonomią czy szeroko pojętą bankowością. Obecnie wystarczy wpisać w wyszukiwarce kilka odpowiednich słów i zostaniemy zasypani ofertami …Read More »
 • Specyfika kredytu hipotecznego

  Obniżenie jednak rat idzie w parze z kosztami tego zabiegu. Nie ma bowiem nic za darmo. Tym bardziej jeśli chodzi o banki. Przeniesienie bowiem kredytu do innego banku powoduje zwiększenie kosztów tego kredytu. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że będziemy musieli ponieść koszty udzielenia nowego kredytu oraz obsługi tego kredytu. Koszty jednak poprzedniego kredytu …Read More »
 • Specyfika kredytu hipotecznego część 2

  Któż z nas może sobie obecnie pozwolić na zakup mieszkania czy domu za gotówkę? Niewielu Polaków stać na taki jednorazowy wydatek. Czy to oznacza, że możemy zapomnieć o własnym domu czy mieszkaniu? Okazuje się, że jednak nie. Instytucje finansowe oferują nam od wielu już lat korzystne kredyty na mieszkanie czy kredyt na dom. Czym jednak …Read More »
 • Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

  Konsolidacja zobowiązań jest niejednokrotnie jedynym wyjściem z sytuacji tak zwanej pułapki kredytowej. Czy jednak należy patrzeć na nią jedynie przez pryzmat jej zalet? Spróbujmy przyjrzeć się zarówno wadom, jak i zaletom popularnego ostatnio produktu bankowego, jakimi są pożyczki konsolidacyjne. Przede wszystkim należy wskazać, że kredyt konsolidacyjny jest korzystny jedynie dla osób, które posiadają już kilka …Read More »